دوره 19، شماره 3 - ( ویژه نامه پدافند غیر عامل 1396 )                   جلد 19 شماره 3 صفحات 24-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mardani M, Rezapour M. Agro terrorism, Definition, effects and prevention. yafte. 2017; 19 (3) :24-32
URL: http://yafte.lums.ac.ir/article-1-2571-fa.html
مردانی مهناز، رضاپور مریم. اگروتروریسم، تعاریف، اثرات و راهکارهای پیشگیری. مجله علمی پژوهشی یافته. 1396; 19 (3) :24-32

URL: http://yafte.lums.ac.ir/article-1-2571-fa.html


، مرکز تحقیقات بهداشت تغذیه، دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (2210 مشاهده)
مقدمه: امنیت غذایی به معنی دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم است که در سه جنبه موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا قابل بررسی است. از طرفی، اگروتروریسم زیر مجموعه بیوتروریسم است که در آن، فرد یا گروهی از افراد با وارد نمودن عمدی انواعی از باکتریها، ویروس ها و یا قارچها به زمین های کشاورزی و یا محل پرورش و نگهداری دام و طیور باعث آلودگی و بیماری دام و طیور و محصولات کشاورزی می گردند. هدف از این مقاله بررسی خطراتی چون اگروتروریسم، راهکارهایی برای پیشگیری از ارگوتروریسم  و مدیریت امنیت غذایی و بهبود آن در کشور است.
مواد و روش‌ ها: در این مطالعه مروری، مقالات پژوهشی معتبر در مورد اگروتروریسم، بدون محدوده زمانی و زبان انتشار و با استفاده از واژگان کلیدی " اگروتروریسم، بیوتروریسم، امنیت غذائی و ناامنی غذائی، پیشگیری، اثرات " در پایگاه های اطلاعاتیPubMed, Elsevier ,SID, Medlib, Magiran, IranMedex, IranDoc, Google Scholar, Scopus  جستجو شد. در نهایت 20 مقاله کاملاً مرتبط مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که حملات تروریستی علیه کشاورزی تازگی ندارد و در طی تاریخ بوسیله دولتها یا از طریق سازمانهای تروریستی مستقل و تابع دولتهای خاص، انجام شده است.  همچنین، اثرات تخریبی ناشی از اگروتروریسم در اقتصاد و امنیت ملی و فراملی کشورها، به مراتب از اثرات مخرب ناشی از جنگ افزارهای متعارف که در اختیار سازمانهای نظامی و شبهه نظامی قرار دارد، بیشتر می­باشد. بطوریکه می‌تواند منجر به از بین رفتن  زنجیره تولید ﻏﺬایﺟﺎﻣﻌﻪ، خسارت‌های اﻗﺘﺼﺎدی، ﻧﺎﺑﻮدی ﺻﻨﻌﺖ ﮐﺸﺎورزی یﮏ ﮐﺸﻮر، ایﺠﺎد ﻫﺮج و ﻣﺮج و در ‌ﻧﻬﺎیﺖ از ﺑﯿﻦ ﺑﺮدن ﺗﻮان ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﮐﺸﻮر و در ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺷﮑﺴﺖ ﮐﺎﻣﻞ ﮐﺸﻮر ﻫﺪف ﺑﺎ ﮐﻤﺘﺮیﻦ ﻫﺰیﻨﻪ شود.
نتیجه گیری: هدف از حملات اگروتروریستی ایجاد ترس و وحشت در بین مردم، کاهش دسترسی مردم به مواد غذائی سالم و در نتیجه ایجاد نا امنی غذائی در جامعه، بی اعتمادی مردم نسبت به دولتها و در نهایت صدمه زدن به ساختار سیاسی حکومتها و حتی براندازی یک حکومت یا دولت  است.
متن کامل [PDF 251 kb]   (1086 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به یافته می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Yafteh

Designed & Developed by : Yektaweb