دوره 18، شماره 4 - ( 12-1395 )                   جلد 18 شماره 4 صفحات 30-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (3120 مشاهده)

مقدمه: هدف این پژوهش بررسی کارکردهای اجرایی شامل حافظه کاری، سازمان­دهی-برنامه ­ریزی و استدلال در کودکان با و بدون ناتوانیهای ویژه یادگیری همراه با مشخصه خواندن و نوشتن بود.

مواد و روش ­ها: طرح این پژوهش پس­رویدادی بود و جامعه آماری کلیه دانش ­آموزان پسر پایه سوم مقطع ابتدایی با و بدون ناتوانیهای ویژه یادگیری، در شهر تهران بود. نمونه پژوهش 90 دانش ­آموز پسر مقطع ابتدایی بود که در سه گروه 30 نفره با ناتوانیهای ویژه یادگیری همراه با مشخصه خواندن، گروه با ناتوانیهای ویژه یادگیری همراه با مشخصه اختلال نوشتن و گروه عادی بر اساس نمونه‌ گیری تصادفی سیستماتیک انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده­ ها، خرده­ آزمون ­های حافظه رقمی و تشابهات وکسلر، آزمون­ آندره ری و آزمون غیررسمی خواندن و نوشتن بودند. داده ­ها با آزمون ANOVA تحلیل شدند.

یافته ­ها: نتایج نشان داد که کودکان دارای ناتوانیهای ویژه یادگیری در کارکردهای اجرایی حافظه کاری، سازمان­دهی-برنامه ­ریزی و استدلال با گروه عادی تفاوت داشتند (05/0 < P). همچنین بین دو گروه دارای ناتوانیهای ویژه یادگیری همراه با مشخصه خواندن و نوشتن در حافظه کاری و استدلال تفاوت وجود داشت، ولی در مؤلفه سازمان­دهی-برنامه ­ریزی بین دو گروه دارای ناتوانیهای ویژه یادگیری تفاوتی مشاهده نشد.

بحث و نتیجه ­گیری: با توجه به این یافته ­ها، پیشنهاد می­شود برای دانش ­آموزان دارای ناتوانیهای ویژه یادگیری، روش­هایی جهت بهبود حافظه کاری، سازمان­دهی-برنامه­ ریزی و استدلال اتخاذ شود.

متن کامل [PDF 212 kb]   (2993 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴