دوره 18، شماره 4 - ( 12-1395 )                   جلد 18 شماره 4 صفحات 98-103 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علوم تشریحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
چکیده:   (15246 مشاهده)

مقدمه: صمغ، در بهبود زخم در برخی بیماریها و اختلالات مزمن یک چالش درمانی محسوب میشود. به لحاظ اثرات ضدالتهاب و ترمیمی عصاره هیدرو اتانولی صمغ درخت زردآلو، این عصاره در ترمیم زخم پوستی در موش صحرایی بررسی شد.

مواد و روش ­ها: ۲۸ موش بزرگ نر نژاد ویستار به ۴ گروه تقسیم شدند. گروه اول: نرمال، گروه دوم: کنترل داری زخم بدون درمان، گروه سوم: دارای زخم درمان با وازلین و گروه چهارم: داری زخم درمان با عصاره صمغ درخت زردآلو. زخمی به ابعاد ۲۸۰ میلیمتر بر پشت موشها در گروههای ۲، ۳ و ۴ ایجاد شد. در گروه ۳ و ۴ به مدت ۲۱ روز درمان ادامه یافت. تجویز داروها بهصورت روزانه و به مقدار نیم گرم بر روی زخم به کار رفت. اندازهگیری یک روز در میان اندازه زخمها با آنالیز تصاویر دیجیتال به مدت ۲۱ روز انجام گرفت. نمونهگیری از پوست تمام حیوانات در روز ۲۱ انجام و نمونه در فرمالین فیکس شدند. برشها به ضخامت ۵ میکرون تهیه و با هماتوکسیلین- ائوزین رنگآمیزی شدند. برشهای بافتی مورد بررسی کیفی و کمی برای بررسی قطر پوشش، میزان رشتههای کلاژن، عروق و سلولهای آماسی مطالعه شدند. دادههای نرمال، با استفاده از آزمون توکی و دادههای با توزیع غیر نرمال با آزمون من ویتنی بین گروهها مقایسه شدند.

یافته ­ها: استفاده از صمغ درخت زردآلو، باعث کاهش عروق خونی از هفته دوم به بعد، کاهش سلولهای آماسی و افزایش رشتههای کلاژن و درنهایت اپیتلیزاسیون بافت شد.

بحث و نتیجه ­گیری: استفاده از عصاره صمغ درخت زردآلو میتواند ترمیم زخم را سریعتر بهبود بخشد.

متن کامل [PDF 262 kb]   (1355 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷