دوره 20، شماره 4 - ( 10-1397 )                   جلد 20 شماره 4 صفحات 14-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه ژنتیک و به نژادی گیاهی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (1663 مشاهده)
مقدمه: پپتیدهای ضد میکروبی یکی از اجزاء مهم سیستم ایمنی ذاتی گیاهان و جانوران محسوب می ­شوند. شناسایی، انتقال و بیان پپتیدهای ضد میکروبی جدید با استفاده از فن­آوری­ های DNA نوترکیب در گیاهان، یک راهکار مقرون به صرفه برای تولید ترکیبات ضد میکروبی با مصارف دارویی است.
مواد و روش ­ها: در این مطالعه تجربی، یک سامانه­ی ژنی حاوی یک ژن پپتید ضد میکروبی امیگانان به کمک اگروباکتریویوم تومفاشینز به دو گیاه توتون و سیب زمینی انتقال داده شد. پس از کشت بافت، حضور ژن کد کننده­ی پپتید ضد میکروبی به کمک PCR اثبات و تعدادی گیاه تراریخت از هر دو گیاه انتخاب شدند. پروتئین کل از گیاهان تراریخت انتخابی استخراج و تاثیر آن بر برخی میکروب­های مهم انسانی؛Escherchia coli ، Staphylococcus epidermis ، Pseudomonas aeruginosa Salmonella typhi ، Staphylococcus aureus، Bacillus cereus و Candida albicans به روش انتشار در دیسک بررسی شد.
یافته‌ها: پروتئین کل گیاهان تراریخت در مقایسه با گیاه غیر تراریخت، به طور معنی ­داری (01/0P<) مانع رشد بیشتر میکروب­ ها شد. تفاوت معنی­ داری (01/0P<) بین گیاهان تراریخت از نظر میزان بازدارندگی از رشد میکروب ­ها مشاهد شد. برخلاف باکتری­ های گرم منفی، حضور پپتید امیگانان در عصاره گیاهان تراریخت تاثیر معنی ­داری (05/0P<) روی باکتر­های گرم مثبت نداشت.
بحث و نتیجه ­گیری: عصاره پروتئینی گیاهان بیان کننده­ی پپتید امیگانان از رشد میکروب­های بیماریزای انسانی جلوگیری کرد. با خالص سازی پپتید می­توان از این پپتید به عنوان یک پپتید با توانایی ضد میکروبی استفاده کرد. این روش فرصتی را فراهم می­آورد تا پپتیدهای ضد میکروبی را در گیاهان برای مصرف در صنایع داروسازی تولید نمود.
 
متن کامل [PDF 501 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: 1396/5/3 | پذیرش: 1397/8/28 | انتشار: 1397/12/5