دوره 20، شماره 2 - ( 3-1397 )                   جلد 20 شماره 2 صفحات 86-92 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، گروه بیوشیمی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم‌آباد، ایران
چکیده:   (1850 مشاهده)
مقدمه: در حال حاضر بیماری های عروق کرونری (CAD) از عمده ترین دلیل مرگ و میر افراد در سراسر دنیا است. اصلی ترین دلیل بروز CAD آترواسکلروز یا گرفتگی عروق است. در اتیولوژی این بیماری، فاکتور های مختلفی از جمله فاکتورهای ژنتیکی نقش دارند. در این مطالعه فعالیت آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) به عنوان یک فاکتور خطر در بروز بیماری مورد ارزیابی قرار گرفت. افزایش فعالیت ACE با افزایش سنتز آنژیوتانسین 2 احتمالاً در ریسک ابتلا به آترواسکلروز نقش دارد.
مواد و روش ­ها: در این مطالعه مورد شاهدی، 145 فرد سالم و154 فرد بیمار از بین مراجعه کنندگان به بخش قلب و عروق بیمارستان شهید مدنی انتخاب شدند. عدم ابتلا به آترواسکلروز در افراد سالم و همینطور ابتلا به آترواسکلروز در افراد بیمار با گلد استاندارد آنژوگرافی تایید شد. گروه مورد و شاهد از نظر سن و جنسیت همسان سازی شدند. از هر فرد 5 میلی لیتر خون گرفته و سرم آن جداسازی شد. فعالیت ACE با استفاده از سوبسترای HHL و  با استفاده از تکنیک HPLC اندازه گیری شد.
یافته ها: نتایج نشان دادند سطح فعالیت ACE در افراد بیمار مبتلا به آترواسکلروز نسبت به افراد گروه کنترل بیشتر است و این افزایش از نظر آماری معنادار است (05/0P <).
بحث و نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج به دست آمده افزایش فعالیت ACE میتواند به عنوان یک فاکتور مستقل در بروز CAD نقش داشته باشد و میتوان از آن در ارزیابی ریسک ابتلا به بیماری استفاده کرد.
 
متن کامل [PDF 211 kb]   (658 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: شیمی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۸