دوره 20، شماره 3 - ( 7-1397 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 109-100 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه روانشناسی بالینی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (4791 مشاهده)
 مقدمه: بر اساس آمارهای جهانی، سرطان سینه شایع ترین سرطان تشخیص داده شده در زنان سراسر جهان محسوب می شود. یکی از پیامدهای بارز ابتلا به سرطان سینه؛ مشکلات روانشناختی مانند استرس در مبتلایان است که به کاهش کیفیت زندگی منجر می شود. با توجه به این نکته مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط استرس ادراک شده با کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه انجام شده است.
مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی- همبستگی است. جامعه آماری شامل کلیه زنان مبتلا به سرطان سینه بودند که به بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد (بخش سرطان) مراجعه کرده بودند. 300 نفر از بیماران با استفاده از روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. برای اندازه گیری متغیرهای پژوهش از پرسشنامه استرس ادراک شده DASS و کیفیت زندگی بیماران سرطانی (آرنسون، احمد زایی، برگمن، بولینگر، فیلبرتی، فلچنر و دیگران،)1993 ) استفاده شد. دادها با استفاده از تحلیل همبستگی، تحلیل رگرسیون و با توجه به سطح اطمینان 95% و با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 24 در دو سطح توصیفی و استنباطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: : نتایج نشان داد بین استرس ادراک شده و کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه رابطه معنادار و منفی وجود دارد.
بحث و نتیجه گیری: نشان می­دهد در سطح اطمینان 99% بین استرس ادراک شده با کیفیت زندگی در تمامی  زیر مولفه های آن  رابطه   منفی و  معنی‌داری وجود دارد؛ و فرضیه فوق تائید می‌گردد.
واژه های کلیدی: استرس ادراک شده، کیفیت زندگی، سرطان
متن کامل [PDF 255 kb]   (1757 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/3/23 | پذیرش: 1397/10/15 | انتشار: 1397/10/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.