دوره 20، شماره 4 - ( 10-1397 )                   جلد 20 شماره 4 صفحات 63-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری، انستیتو مقاومت سل، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
چکیده:   (1903 مشاهده)
مقدمه: مالاریا از جمله مهمترین بیماری های انگلی است که به عنوان یکی از مسایل مهم بهداشتی در کشورهای گرمسیر و نیمه گرمسیر مطرح می باشد. این مطالعه با هدف بررسی میزان و نوع آلودگی پشه های آنوفل ماده به انگل مالاریا با استفاده از روش مولکولی Multiplex Nested-PCR در جنوب استان سیستان و بلوچستان انجام گردید.
مواد و روش ­ها: در نیمه دوم سال 1396 تعداد 400 پشه آنوفل ماده توسط ایستگاه ­های چک حشره شناسی علوم پزشکی زاهدان از روستاهای شهرستان نیک شهر جمع آوری گردید. صید پشه ها با استفاده از روش های صید دستی از اماکن داخلی (انسانی و حیوانی) و اماکن خارجی طبیعی و مصنوعی (شلترپیت) انجام شد. پس از استخراج DNA، بررسی مولکولی با روش Multiplex Nested-PCR  انجام گردید.
یافته­ ها: از 310 نمونه جمع آوری شده از بخش­های لاشار، اهوران و مرکزی شهرستان نیک شهر تعداد 6 نمونه  (5/1 %) آلوده به پلاسمودیوم ویواکس و از 90 نمونه جمع آوری شده  مربوط به بخش های فنوج و بنت شهرستان مذکور هیچ نمونه مثبتی گزارش نگردید. در این بررسی آلودگی به پلاسمودیوم فالسیپاروم و میکس (پلاسمودیوم ویواکس و پلاسمودیوم فالسی پاروم) مشاهده نشد.
بحث و نتیجه­ گیری:  نتایج نشان می دهد که در مکان های که در آن انتقال هر دو گونه پلاسمودیوم ویواکس و پلاسمودیوم فالسی پاروم رخ می دهد، تشخیص انگل ­های مالاریا به وسیله PCR می تواند یک مکمل بسیار مفید برای تایید تشخیص میکروسکوپی باشد.
متن کامل [PDF 261 kb]   (442 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انگل شناسی
دریافت: 1397/8/10 | پذیرش: 1397/12/5 | انتشار: 1397/12/5