دوره 9، شماره 1 - ( یافته 1386 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 71-74 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (21543 مشاهده)

مقدمه: آپاندیسیت ‏حاد یک بیماری شناخته شده است که تمامی کادر درمانی به نوعی از آن آگاهی دارند اما آپاندیسیت ‏ مزمن حتی در نزد بسیاری از پزشکان ناشناخته و گاهی به سختی به آن باور دارند. اگر چه تعداد بیماران مبتلا به آپاندیسیت ‏ مزمن در مقابل مبتلایان به آپاندیسیت ‏ حاد بسیار کم است اما نباید به واسطه شیوع کم بیماری، از آن غافل بود.

علائم بالینی این بیماران شامل دردهای شکمی مزمن، طولانی مدت وعود شونده که بیشتر در ناحیه ربع تحتانی وراست شکمی است ودر اقدامات پاراکلینیکی عمده بیماران (ادرار، مدفوع و سونوگرافی شکم ولگن) نکته پاتولوژیکی خاصی وجود ندارد. دراین گونه بیماران درصورت تشخیص آپاندیسیت ‏ مزمن وآپاندکتومی علائم بیماران برطرف وبیماران بهبودی
می یابند.

معرفی مورد: بیمار، مرد 57 ساله ایی بود که حدود 15 سال از درد شکمی مزمن درناحیه ربع تحتانی راست شکم شکایت داشت ودرتمامی اقدامات تشخیصی نکته پاتولوژیکی یافت نشده بود ولی باتشخیص آپاندیسیت ‏ مزمن تحت عمل جراحی آپاندکتومی قرارگرفت و بهبودی کامل حاصل نمود.

بحث و نتیجه گیری: در بیمارانی که از درد شکمی طولانی و مزمن خصوصاً در ناحیه ربع تحتانی راست شکم شکایت دارند، باید به فکر آپاندیسیت مزمن بود.

متن کامل [PDF 126 kb]   (3612 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: ۱۳۸۷/۱۰/۳۰