جلد 23 - ویژه نامه                   جلد 23 - ویژه نامه صفحات 125-112 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fasihi L, Tartibian B, Eslami R. Evaluation of osteoporosis using serum osteocalcin and alkaline phosphatase in active middle-aged women. yafte. 2021; 23 :112-125
URL: http://yafte.lums.ac.ir/article-1-3285-fa.html
فصیحی لیلا، ترتیبیان بختیار، اسلامی رسول. بررسی وضعیت بیماری پوکی استخوان با استفاده از استئوکلسین و آلکالین فسفاتاز سرمی در زنان میانسال فعال. مجله علمی پژوهشی یافته. 1400; 23 () :125-112

URL: http://yafte.lums.ac.ir/article-1-3285-fa.html


گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران
چکیده:   (560 مشاهده)
مقدمه و اهداف
زنان در دوران میانسالی به دلیل انتقال به دوره یائسگی، تغییرات در تراکم استخوانی را تجربه می کنند. روند اندازه گیری و تحلیل استخوان به طور مداوم با اندازه گیری نشانگرهای بیوشیمیایی گردش استخوان قابل کنترل است.. بنابراین هدف از مطالعه حاضر بررسی وضعیت بیماری پوکی استخوان با استفاده از استئوکلسین و آلکالین فسفاتاز سرمی در زنان میانسال فعال بود.
مواد و روش ها
تعداد 50 زن فعال قبل از یائسگی، 46 زن فعال در حین یائسگی و 55 زن فعال یائسه در دامنه سنی 35-65 سال و میانگین وزن 57.13 کیلوگرم دارای سوابق پزشکی و آزمایشات بالینی در بیمارستان آیت الله کاشانی تهران و در دسترس انتخاب شدند. برای بررسی تفاوت بین گروه‌ها از ANOVA یک سویه و آزمون تعقیبی شفه و برای یافتن ارتباط بین شاخص‌ها با تراکم مواد معدنی استخوان از ضریب همبستگی پیرسون استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 26 انجام شد (05/0P≤).
یافته ها
نتایج تحقیق حاضر نشان داد که سطح تراکم مواد معدنی گردن استخوان ران و مهره های کمری در قبل از یائسگی با حین یائسگی و بعد از یائسگی اختلاف معنی داری داشت (05/0P≤)، و کمترین میزان کاهش در قبل از یائسگی مشاهده شد. همچنین سطح سرمی استئوکلسین و آلکالین فسفاتاز ویژه استخوان در هر دو گروه حین یائسگی و بعد از یائسگی افزایش معنی داری داشت (01/0P≤).
نتیجه گیری
نتایج حاکی از سطح بالای سرمی استئوکلسین و آلکالین فسفاتاز سرم، در هر دو گروه زنان حین یائسگی و یائسه بود. با توجه به اینکه، این نشانگرها از عوامل اصلی تعیین کننده کاهش زودرس سطح تراکم مواد معدنی استخوان  در زنان میانسال هستند، شاید بتوان گفت که یکی از کاربردهای نتایج تحقیق حاضر، استفاده از مقدار این شاخص‌ها در پیشگویی میزان تراکم استخوان افراد است و احتمالا بتوان از این متغیرهای خونی در شناسایی زنان فعال 35 تا 65  ساله در معرض خطر پوکی استخوان استفاده نمود.[S1] 

 [S1]در هدف شما که در عنوان هم امده است، زنان فعال مورد نظر بوده اند. فعال بودن و یا نبودن چه تاثیری در این داده داشته است. در پاسخ به نظر داور محترم، با توجه به نظر استاد راهنمای پایان نامه نمونه مورد مطالعه و در دسترس زنان فعال بوده اند. و چون مقایسه فعال بودن و فعال نبودن بررسی نشده، لذا در این رابطه نتوانستم اظهار نظر نمایم.
متن کامل [PDF 373 kb]   (212 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی انسانی
دریافت: 1400/2/6 | پذیرش: 1400/6/15 | انتشار: 1400/8/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به یافته می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Yafteh

Designed & Developed by : Yektaweb