دوره 23، شماره 4 - ( 6-1400 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 105-97 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه فیزیک پزشکی و پرتوشناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
چکیده:   (553 مشاهده)
مقدمه: امروزه استفاده از تجهیزات رادیوگرافی دندانی در مراکز دندانپزشکی به علت کاربرد زیاد در تشخیص بیماری ­های دندانی افزایش یافته است. در نتیجه نگرانی در خصوص در معرض قراگیری مکرر به این سطح دوز تابشی کم در حال افزایش است. بنابراین آگاهی و عملکرد دندانپزشکان در مورد حفاظت در برابر پرتو برای خود و بیمار ضروری است. هدف از این مطالعه ارزیابی دانش و عملکرد دندانپزشکان در رابطه با حفاظت پرتویی است.
مواد و روش ­ها: این مطالعه مقطعی بر اساس یک پرسشنامه در چند شهر ایران انجام شد. بخش اول پرسشنامه، شامل اطلاعاتی در مورد جنسیت، تعداد سال سابقه کار و سابقه شرکت در کارگاه ­های حفاظت در برابر پرتو بود. بخش دوم، سوم و چهارم به ترتیب شامل سئولاتی در مورد رادیوبیولوژی، حفاظت پرتویی و عملکرد بود.
یافته­ ها: 94 دندانپزشک در این مطالعه شرکت کردند. میانگین نمره دندانپزشکان (از 5 نمره) از دانش رادیوبیولوژی، دانش حفاظت پرتویی و عملکرد به ترتیب  1/1 ± 66/2، 01/1 ± 80/2 و 37/1 ± 87/2 بود. نتایج تحلیل پیرسون نشان داد که دانش کلی ارتباط معنی داری با عملکرد دارد (014/0 P=). همچنین ارتباط معنی داری بین سابقه شرکت در کارگاه ­های حفاظت پرتویی و عملکرد وجود دارد (01/0 P=).
بحث و نتیجه­ گیری: دانش بیشتر از اثرات پرتوهای یونیزان بر بدن و آگاهی بیشتر از اصول حفاظت پرتویی، به دندانپزشکان در رعایت بهتر اصول عملی حفاظت پرتویی کمک می ­کند. همچنین شرکت در کارگاه ­های حفاظت پرتویی باعث افزایش دانش دندانپزشکان و در نتیجه بهبود عملکرد آنها می ­شود.
متن کامل [PDF 258 kb]   (148 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی
دریافت: 1400/3/5 | پذیرش: 1400/6/22 | انتشار: 1400/8/19

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.