دوره 18، شماره 2 - ( 6-1395 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 22-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی لرستان
چکیده:   (7298 مشاهده)

مقدمه: آب سالم در طول مسیر از منابع تأمین تا محل مصرف مراحلی را طی می‌کند که در عبور از این مراحل ممکن است دچار بعضی از موارد آلودگی از قبیل آلودگی عناصر فلزی سنگین گردد. لذا هدف از این تحقیق بررسی میزان آلودگی فلزات سنگین (مس، سرب، روی، کادمیوم، آهن و منگنز) در منابع تأمین‌کننده آب شرب شهر نورآباد لرستان در سال 1392 می‌باشد.

مواد و روش ­ها: در این مطالعه که از نوع توصیفی– تحلیلی ‌مقطعی می‌باشد طی 6 ماه از 7 حلقه چاه منابع تأمین آب شرب و 2 مخزن تأمین آب شهر نورآباد نمونه برداری به روش نمونه‌برداری طبقه‌ای انجام گردید. بدین این منظور پارامترهای فلزاتی نظیر مس، سرب، روی، کادمیوم، آهن و منگنز توسط دستگاه پلاروگراف و همچنین هدایت الکتریکی، سولفات، کلراید و کل جامدات محلول مطابق استاندارد متد اندازه‌گیری شد.

یافته­ ها: نتایج نشان داد که غلظت فلزات مورد بررسی در منابع تأمین آب پایین‌تر از استاندارد‌های ملی و سازمان جهانی بهداشت بوده و در شبکه توزیع بعضی از فلزات بیشتر از استاندارد ارزیابی گردید. همچنین با توجه به نتایج غلظت فلزات مورد بررسی در فصل زمستان بیشتر از فصل پاییز بدست آمد.

بحث و نتیجه ­گیری: به‌طور کلی غلظت فلزات سنگین مورد بررسی در منابع تأمین آب شهر‌نورآباد زیر حد استاندارد ملی و سازمان جهانی بهداشت بوده و مشکلی برای مصرف‌کنندگان آب وجود ندارد؛ اما با این وجود به دلیل بهداشت عمومی و بالاتر بودن این فلزات در شبکه توزیع بایستی پایش‌های مستمر و منظم بر روی غلظت فلزات‌سنگین آب شرب منطقه از طرف سازمان‌های مسئول صورت گیرد.

متن کامل [PDF 257 kb]   (7239 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1395/6/16 | پذیرش: 1395/6/16 | انتشار: 1395/6/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.