دوره 19، شماره 4 - ( 7-1396 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 87-76 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (22437 مشاهده)

مقدمه: گسترش سریع رسانه ­های جمعی و به ویژه فضای مجازی باعث تغییر در شیوه­ی زندگی مردم شده است. شیوه­ی زندگی متأثر از فضای مجازی از عواملی هست که بر سلامتی افراد تأثیرگذار می­ باشد. لذا در این مطالعه به بررسی شیوه­ی زندگی متأثر از فضای مجازی و تاثیر آن بر سلامت روان پرداخته شد.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش، توصیفی-پیمایشی از نوع هدف کاربردی می­باشد جامعه آماری شامل کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال تحصیلی 95-1394 می­باشد. برای نمونه گیری با فرمول کوکران، 361 نفر با نمونه گیری تصادفی طبق­ای انتخاب گردید. داده­ها با پرسشنامه مشتمل بر سه بخش مشخصات جمعیت شناختی، شیوه­ی زندگی متاثر از فضای مجازی طاهری و سلامت روان گلدبرگ، جمع­آوری گردید. تحلیل داده ­ها در دو بخش آمار توصیفی و استنباطی با استفاده از نرم­افزار SPSS19 و Amos انجام شد.
یافته­ ها: میانگین نمره شیوه­ی زندگی متاثر از فضای مجازی بر حسب جنسیت، پایگاه اجتماعی-اقتصادی و وضعیت تأهل متفاوت نبود. همچنین رابطه معنادار و مستقیم بین شیوه­ی زندگی متاثر از فضای مجازی و سلامت روان وجود داشت. مدل معادله ساختاری نیز، حاکی از  تأیید داده­ های گردآوری شده با چارچوب نظری بود.
بحث و نتیجه ­گیری: با توجه به ارتباط بین شیوه­ی زندگی متاثر از فضای مجازی و سلامت روان، توصیه می­شود که مسئولین برنامه ­هایی را اتخاذ نمایند که موجب تقویت، گسترش و مدیریت رسانه ­های جمعی نوین شوند و به این ترتیب در افزایش سلامت روان دانشجویان تأثیر گذار باشند.
 

متن کامل [PDF 366 kb]   (7962 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1395/9/8 | پذیرش: 1396/2/19 | انتشار: 1396/9/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.