دوره 21، شماره 1 - ( 2-1398 )                   جلد 21 شماره 1 صفحات 89-98 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hejazi H, Hejazi H, Talei G R. Study on the association of Epstein - Barr virus with breast cancer in Khorramabad breast cancer patients, Iran. yafte. 2019; 21 (1) :89-98
URL: http://yafte.lums.ac.ir/article-1-2398-fa.html
حجازی سیده حدیث، حجازی حسام الدین، طالعی غلامرضا. بررسی مولکولی ویروس اپشتین بار (EBV) در نمونه های بافتی زنان مبتلا به سرطان پستان در شهرخرم آباد. مجله علمی پژوهشی یافته. 1398; 21 (1) :89-98

URL: http://yafte.lums.ac.ir/article-1-2398-fa.html


گروه ویروس شناسی، مرکز تحقیقات هپاتیت، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (2955 مشاهده)
مقدمه: سرطان پستان یکی از شایع ترین بدخیمی زنان در جهان بوده  و تشخیص زود هنگام این سرطان عامل کلیدی برای درمان آن مطرح شده است . این سرطان یک بیماری  است که از نظر شدت بیماری دارای چندین مرحله بوده و ویروسها می تواند در آن نقش بازی کنند. ویروس اپشتین بار( EBV ) به عنوان یک عامل مهم در ایجاد برخی از سرطان های انسان شناخته شده است و لذا این مطالعه با هدف تعیین رابطه بین EBV و سرطان پستان صورت گرفته است.
مواد و روش ­ها: تعداد سی و دو بلوک پارافینی از بیماران مبتلا به توده یا تومور پستان از بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد تهیه گردید و 30 مورد از افراد نرمال با همان شرایط سنی به عنوان گروه شاهد انتخاب گردید. استخراج DNA-EBV با استفاده از کیت (سینا کلون) انجام گردید و جهت بررسی کیفیت  DNA استخراج شده از دستگاه نانو دراپ وانجام PCR نمونه‌ها برای حضور ژن بتا اکتین استفاده گردید. سپس نمونه‌های مناسب از نظر وجود DNA-EBV با روش PCR مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده‌ها با آزمون مجذور کای و نرم‌افزار SPSS.16 آنالیز شدند.
یافته­ ها: از 32 نمونه  بافت سرطان پستان 11 مورد (3/34%) و از 30 نمونه گروه شاهد 2 مورد (6/6%) از نظر وجود DNA  ویروس EBV مثبت گزارش شده از لحاظ آماری آزمون مجذور کای برای ویروس EBV در نمونه‌های سرطانی و شاهد عدد P=0/002 را نشان داد که رابطه معنی‌دار بین ویروس اپشتین­بار و سرطان پستان را نشان می‌دهد.
بحث و نتیجه­ گیری:  در این مطالعه ارتباط بین وجود ویروس اپشتین بار با سرطان پستان در زنان مبتلا به این بیماری در استان لرستان معنی دار بوده که نشان می‌دهد ویروس اپشتین­بار می‌تواند یکی از دلایل ایجاد سرطان پستان باشد گرچه بررسی های اپیدمیولوژیکی، بیولوژیکی و مولکولی بیشتری مورد نیاز است تا مکانیسم دخالت این ویروس در فرایند سرطان زایی روشن گردد.

متن کامل [PDF 320 kb]   (492 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویروس شناسی
دریافت: 1395/12/1 | پذیرش: 1397/12/20 | انتشار: 1398/3/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به یافته می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Yafteh

Designed & Developed by : Yektaweb