دوره 22، شماره 4 - ( 11-1399 )                   جلد 22 شماره 4 صفحات 99-96 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه تغذیه، مرکز تحقیقات ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
چکیده:   (1399 مشاهده)
مقدمه: با توجه به شیوع فزاینده سندرم پره اکلامپسی و اکلامپسی و چند عاملی بودن آن و ارتباط عنصر روی با این سندرم این مطالعه به منظور مقایسه سطح سرمی روی در زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی یا اکلامپسی و سالم در بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) شهر زاهدان طراحی گردید.
مواد و روش­ ها: در این مطالعه مورد- شاهدی 50  خانم باردار پره اکلامپسی یا اکلامپسی بستری شده و 50 خانم باردار سالم   در بخش زنان و زایمان بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) بر اساس معیارهای ورود و خروج مطالعه به شکل در دسترس آسان در سال 1398 انتخاب شدند. پس از ثبت مشخصات دموگرافیکی و بالینی در پرسش­نامه هر فرد در دو گروه 3 میلی­لیتر خون از هر فرد اخذ و روی سرم به روش اسپکتروفتومتری جذب اتمی تعیین گردید. با استفاده از نرم افزار SPSS: 16 داده ­های کمی و کیفی توصیف و با آزمون تی مستقل تحلیل شدند.
یافته­ ها: نتایج نشان داد اگرچه میانگین سطح روی سرم بین دو گروه مورد و شاهد تفاوت معنی­داری نداشت اما فراوانی کمبود روی سرم در گروه مورد بیشتر از گروه سالم بود (01/0>(P. در خانم ­های باردار با سن بارداری 34 هفته و بیشتر میانگین روی سرم در گروه مورد کمتر از خانم ­های باردار گروه شاهد بود (04/0p= ). به علاوه پرفشاری خون در گروه خانم ­های باردار سالم با مقدار روی سرم ارتباط داشت. علائمی مانند پرفشاری خون، پروتئین در ادرار و سقط جنین در خانم­های باردار گروه مورد بیشتر شایع بود (05/0> .(P
بحث و نتیجه­گیری: یافته­ ها حاکی از آن است اگرچه میانگین روی سرم در دو گروه تفاوت معنی ­داری نداشت اما فراوانی کمبود روی سرم در گروه مورد بیشتر بود. لذا غربالگری درخصوص شناسایی کمبود روی سرم خون و درمان آن به موازات سایر روش­ های تشخیصی و بالینی می تواند در تأمین سلامتی و پیشگیری از پره اکلامپسی یا اکلامپسی در بارداری مؤثر باشد.
واژه‌های کلیدی: روی، پره اکلامپسی، اکلامپسی، بارداری
متن کامل [PDF 277 kb]   (775 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغذیه
دریافت: 1399/6/29 | پذیرش: 1399/9/22 | انتشار: 1399/12/5

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.