دوره 23، شماره 2 - ( 3-1400 )                   جلد 23 شماره 2 صفحات 181-169 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه اتاق عمل و هوشبری، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (1294 مشاهده)
مقدمه: جراحی یکی از روش­ های رایج درمان بسیاری از بیماری­ هاست که به عنوان یک تجربه ­ی اضطراب ­آور برای بیماران شناخته ­می­شود. درمان اضطراب به علت پیامدهای نامطلوب در بیماران کاندید جراحی حائز اهمیت است. مطالعه حاضر با هدف بررسی تأثیر اقدامات غیردارویی بر میزان اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی انجام شد.
مواد و روش ها: اطلاعات مورد نظر در این مطالعه مرور سیستماتیک از پایگاه های اطلاعاتی Pubmed,Iranmedex, Civilica, SID, Magiran, GoogleScholar, Science Direct  با کلمات کلیدی اضطراب، اضطراب قبل از جراحی، موسیقی درمانی، ماساژ درمانی، آموزش، مشاوره، آرماتراپی و مداخلات غیر دارویی از سال 2000 تا 2020 جستجو شد.
عناوین مورد بررسی: از بین ۳۳۸ مقاله بدست آمده ۴۱ مقاله انتخاب شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این مطالعات روش­ هایی شامل آموزش و آگاهی دادن به بیمار، آروماتراپی، ماساژ درمانی، گوش دادن به موسیقی و انجام مشاوره قبل از جراحی را به عنوان روش­ های مؤثر درمان غیر دارویی اضطراب قبل از جراحی معرفی کرده­ اند.
بحث و نتیجه­ گیری: یافته ­های این پژوهش نشان می ­دهد، بکارگیری روش­ های مختلف غیر دارویی به­ خصوص ماساژ، گوش دادن به موسیقی و آروماتراپی برای درمان اضطراب قبل از جراحی در بیماران بسیار مؤثر و کارآمد است و تأثیر قابل توجهی در کاهش اضطراب بیماران کاندید جراحی دارد. همچنین بکارگیری این روش­ ها، کاهش مصرف داروهای آرام بخش و عوارض ناشی از مصرف آنها را به دنبال دارد.
متن کامل [PDF 298 kb]   (711 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: جراحی
دریافت: 1399/10/8 | پذیرش: 1399/10/27 | انتشار: 1400/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.