جلد 23 - ویژه نامه                   جلد 23 - ویژه نامه صفحات 236-220 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست فناوری پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (469 مشاهده)
مقدمه: اﻣﺮوزه ﺑﺎ وﺟﻮد اﻳﻦ ﻛﻪ آﮔﺎﻫﻲ ﻣﺮدم در ﻣﻮرد ﻛﻨﺘﺮل بیماریهای دیابت و قلبی عروقی اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ،  ولی هنوز از ﻋوﺎﻣﻞ ﻋﻤﺪه ی ﺑﻴﻤﺎری و ﻣﺮگ و  میر در ﺟﺎﻣﻌﻪ هستند. ﺑﺮای درﻣﺎن و ﻛﻨﺘـﺮل دیابت و بیماریهای قلبی می توان از روش های دارویی و غیر دارویی کمک گرفت. هدف از انجام این مطالعه ی مروری معرفی عوامل خطر ساز متعددی در بیماران دیابتی که باعث افزایش شانس درگیری های قلبی عروقی می شود است.
مواد و روش ها: در این مطالعه مروری جهت جستجوی مقالات، از پایگاه های اطلاعات, Pubmed, ISI و Scopus طی سال های 1979 تا 2020 استفاده شد. و از واژگان کلیدی فشار خون، استرس اکسیداتیو، چاقی، دیس لیپیدمی، عملکرد اندوتلیال و عوامل التهابی استفاده شد.
نتایج: شیوع دیابت در سراسر جهان و ایجاد عوارض جدی و خطرناک بر ارگان های بدن، این بیماری را به یک مشکل عمده بهداشتی در کلیه جوامع تبدیل کرده است و عامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می باشد. مطالعه ما نشان داد  بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ و میر را در بیماران دیابتی تشکیل می دهند. عواملی که با دیابت و بیماریهای قلب و عروق در ارتباطند می توان فشار خون، استرس اکسیداتیو، چاقی، دیس لیپیدمی، عملکرد اندوتلیال و عوامل التهابی را نام برد.
نتیجه گیری کلی: دیابت عامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می باشد. همچنین بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ و میر را در بیماران دیابتی تشکیل می دهند
 دیابت، بیماریهای قلبی عروقی، مکانیسم های مولکولی
متن کامل [PDF 347 kb]   (241 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: قلب و عروق
دریافت: 1400/1/17 | پذیرش: 1400/1/10 | انتشار: 1400/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.