جلد 23 - ویژه نامه                   جلد 23 - ویژه نامه صفحات 179-170 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران
چکیده:   (1208 مشاهده)
مقدمه: آسایش نیاز اساسی بشر در تمام مراحل زندگی بوده و دارای مفهومی چندبعدی و کل نگر در مراقبت است. به طوریکه هرگاه نیاز آسودگی فراهم باشد، بیماران راحت تر قادر به بروز رفتارهای سلامتی هستند. آسودگی بیماران بخش جدا نشدنی پرســتاری و هـنر پرسـتار محسوب می گــردد.
مواد و روش ها: این مقاله یک مطالعه مروری نقلی است که در سال   1400 با جستجوی در بانکهای اطلاعاتی در بازه زمانی 10 سال(از سال 2010 تا 2020 ) انجام شده است. بعد از حذف مقالاتی که به زبان فارسی و انگلیسی نبودند و یا دسترسی به کل مقاله امکان پذیر نبود، 14 مقاله در نتیجه جستجو به دست آمد.
یافته ها: کلکابا، راحتی را در سه نوع نیازهای آسودگی(تسکین، سهولت یا تعالی) و چهار زمینه تجربه انسانی (جسمی، روحی روانی، محیطی و اجتماعی) تعریف می کند. نظریه آسودگی به خاطر سادگی محبوبیت یافته و قابلیت کاربرد در یخش های مختلف دارد.
بحث و نتیجه گیری: مهم ترین نیاز بیماران و خانواده ها، به خصوص در شرایط سخت و تنش زا، آسودگی می باشد. این آسودگی طیفی از اقدامات را شامل می شود. پرستاران نیز به عنوان افرادی که بیشترین ارتباط و تماس را با بیماران و خانواده دارند، نقش مهمی در ایجاد آسودگی دارند.
واژه‌های کلیدی: تئوری پرستاری، کلکابا، آسودگی
متن کامل [PDF 264 kb]   (672 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: 1400/5/25 | پذیرش: 1400/7/28 | انتشار: 1400/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.