XML English Abstract Print


دانشگاه لرستان
چکیده:   (69 مشاهده)
مقدمه: پپتیدهای ضد میکروبی یکی از اجزاء مهم سیستم ایمنی ذاتی گیاهان و جانوران محسوب می ­شوند. شناسایی، انتقال و بیان پپتیدهای ضد میکروبی جدید با استفاده از فن­آوری­های DNA نوترکیب در گیاهان، یک راهکار مقرون به صرفه برای تولید ترکیبات ضد میکروبی با مصارف دارویی است.
مواد و روش ­ها: در این مطالعه تجربی، یک سامانه­ی ژنی حاوی یک ژن پپتید ضد میکروبی امیگانان به کمک اگروباکتریویوم تومفاشینز به دو گیاه توتون و سیب زمینی انتقال داده شد. پس از کشت بافت، حضور ژن کد کننده­ی پپتید ضد میکروبی به کمک PCR اثبات و تعدادی گیاه تراریخت از هر دو گیاه انتخاب شدند. پروتئین کل از گیاهان تراریخت انتخابی استخراج و تاثیر آن بر برخی میکروب­های مهم انسانی؛Escherchia coli ، Staphylococcus epidermis ، Pseudomonas aeruginosa Salmonella typhi ، Staphylococcus aureus، Bacillus cereus و Candida albicans به روش انتشار در دیسک بررسی شد.
یافته‌ها: پروتئین کل گیاهان تراریخت در مقایسه با گیاه غیر تراریخت، به طور معنی­داری (01/0P<) مانع رشد بیشتر میکروب­ها شد. تفاوت معنی­داری (01/0P<) بین گیاهان تراریخت از نظر میزان بازدارندگی از رشد میکروب­ها مشاهد شد. برخلاف باکتری­های گرم منفی، حضور پپتید امیگانان در عصاره گیاهان تراریخت تاثیر معنی­داری (05/0P<) روی باکتر­های گرم مثبت نداشت.
بحث و نتیجه ­گیری: عصاره پروتئینی گیاهان بیان کننده­ی پپتید امیگانان از رشد میکروب­های بیماریزای انسانی جلوگیری کرد. با خالص سازی پپتید می­توان از این پپتید به عنوان یک پپتید با توانایی ضد میکروبی استفاده کرد. این روش فرصتی را فراهم می­آورد تا پپتیدهای ضد میکروبی را در گیاهان برای مصرف در صنایع داروسازی تولید نمود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به یافته می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Yafteh

Designed & Developed by : Yektaweb